Tytan i plastik - jubilerskie alternatywy dla alergików

Przyjęło się mówić, że metale zawsze są najlepszym materiałem wykorzystywanym do produkcji biżuterii. Tak jest naprawdę, ale niektóre z nich, szczególnie metale kolorowe mogą wywoływać silne alergie. Są one nie tylko nieprzyjemne i widoczne, ale w skrajnej odmianie mogą utrudniać funkcjonowanie i sprawiać ból. Dlatego alergicy powinni poszukiwać alternatyw, które nie będą dla nich w żadnym stopniu niebezpieczne.

Jakie metale uczulają najczęściej?

Alergia na metale dotyka najczęściej dzieci, ale zdarza się także, że doświadczają jej dorośli. Zazwyczaj silna reakcja występuje po zetknięciu się na dłuższą chwilę materiału ze skórą. Efekt zaczerwienienia czy wyprysków wywołują nikiel, kobalt, chrom oraz pallad. To cztery najmocniej uczulające metale, które mogą powodować poważne problemy skórne. Do najczęściej pojawiających się objawów alergii nalezą między innymi:

  • zaczerwienienia,
  • krostki lub pęcherzyki,
  • swędzenie.

Te znaki to sygnał, że należy natychmiast zdjąć szkodliwą biżuterię. Zbyt długi kontakt metalu uczulającego ze skórą może prowadzić do rozwinięcia się poważniejszych problemów, takich jak opuchnięcia, rozprzestrzenianie się wysypki albo rumień.

Jaka biżuteria jest odpowiednia dla alergików?

Alergicy i osoby, u których w przeszłości wystąpiły objawy alergii na konkretne metale, powinny unikać wyrobów z nich wykonanych. Nie trzeba przy tym rezygnować na stałe z biżuterii, ponieważ wiele materiałów ma właściwości hipoalergiczne. Zaliczają się do nich czyste złoto i srebro, ale na tym lista się nie kończy. Osoby lubiące elegancję mogą zdecydować się na tytan lub plastik medyczny. Oba materiały są bezpieczne dla skóry, nie podrażniają jej i nie wywołują żadnych reakcji alergicznych. Nie pozostawiają także zabrudzeń na ciele. Są polecane szczególnie dla dzieci, ale alergicy też powinni z nich korzystać.

Czym na rynku metali jubilerskich wyróżnia się tytan medyczny?

Obecnie bardzo popularne jest wytwarzanie różnego rodzaju biżuterii z tytanu medycznego. Ten materiał jest znany od stosunkowo niedawna, ale już od jego odkrycia i przekazania do masowego przetwarzania wykorzystywany jest do wykuwania obrączek ślubnych. Ma wiele właściwości, które sprawiają, że idealnie się do tego nadaje. Pozwala między innymi na:

  • wieloletnie wykorzystywanie,
  • dowolne modyfikowanie jego kształtu,
  • łatwość w nanoszeniu na niego grawerów,
  • możliwość połączenia go z innymi metalami, takimi jak złoto i srebro.

Ostatnia cecha wskazuje na to, że można bez strachu o utratę jego trwałości i odporności na działanie różnych czynników zewnętrznych połączyć go z popularnymi kruszcami. Taka biżuteria, dostępna między innymi na stronie https://sklep.blomdahl.pl/category/sklep-bizuteria-hipoalergiczna-zloty-tytan-medyczny bardzo ładnie się prezentuje.

Tytan medyczny jest wykorzystywany do wytwarzania naszyjników, wisiorków, łańcuszków, kolczyków, pierścionków czy bransoletek, a więc wszystkich tych elementów biżuterii, które będą miały bezpośredni kontakt ze skórą. Nosząc go unika się niebezpieczeństwa podrażnień oraz uzupełnia swoje dodatki o eleganckie i prezentujące się dobrze elementy. To niejedyny materiał, na jaki mogą zdecydować się alergicy.

Czy plastik medyczny to dobry materiał na biżuterię?

Plastik medyczny zazwyczaj nie kojarzy się z ciekawą alternatywą dla metali, tymczasem dla wielu osób będzie wygodną i bezpieczną opcją. Biżuteria z niego wykonana pięknie się prezentuje, a sam materiał można łączyć z kryształami, kamieniami czy nawet złotem i srebrem. Różnorodne propozycje, z którymi można zapoznać się na stronie https://sklep.blomdahl.pl/category/sklep-bizuteria-hipoalergiczna-plastik-medyczny, doskonale uzupełnią kolekcję dodatków każdego alergika.

Kolczyki wykonane z plastiku medycznego, tak samo, jak tytanowe, są często polecane jako pierwszy kolczyk. Można wykorzystać je już podczas wizyty w gabinecie, gdzie w sterylnych warunkach zostaną one założone w nowe przekłucie. Takie rozwiązanie będzie najbezpieczniejsze dla wszystkich osób, które nie chcą, aby rozwinęła się u nich alergia na podrażniające metale kolorowe.

Kontakt

BIOEVOLUTION

ul. Pola Karolińskie 4

02-401 Warszawa
 

e-mail: sklep@biologica.pl

tel. 22 863 20 14