Pielęgnacja po przekłuciu nosa, uszu oraz pępka wacikami pielęgnacyjnymi

Piercing w dzisiejszych czasach jest uznawany za coś normalnego, kojarzy się z osobą niezależną, mającą swój własny styl która ma odwagę zwrócić na Siebie uwagę. Przez to coraz więcej ludzi decyduje się na piercing nie tylko ucha ale także pępka, języka, nosa czy innych części ciała. W Polsce aż roi się od profesjonalnych piercerów, którzy doskonale wiedzą co robią  i nie stronią od coraz to nowych kursów rozwijających ich wiedzę i umiejętności. Przeciętny człowiek decydując się na przekłucie części swojego ciała nie zawsze zdaje Sobie sprawy z tego jak ważnym jest dbanie o zagojenie się takiego piercingu. Często ta forma ingerencji w swoje ciało kojarzy się jedynie z ozdobą i biżuterią ale warto pamiętać, że jest to jednak rana jak każda inna, to znaczy, że trzeba o nią dbać, by wszystko poszło zgodnie z planem. Należy z góry zauważyć, że większość problemów z przekłuwaniem nie jest spowodowana niewłaściwą procedurą przekłuwacza, ale niewłaściwą, późniejszą opieką.

Jak do tego podejść?

Przede wszystkim odpowiedzialnie. Bardzo istotnym jest by zastanowić się porządnie nad tym, w jakim miejscu naszego ciała chcemy posiadać kolczyk, ale też czy na pewno chcemy go posiadać. Co prawda nie jest to tatuaż, ale warto wziąć pod uwagę fakt, że nawet po wyciągniętym kolczyku może zostać ślad lub blizna. Chcąc nie chcąc, ta decyzja zostaje z nami do końca życia. Jeżeli jesteśmy jednak zdecydowani a decyzja została dokładnie przemyślana to można przejść do następnego kroku. Należy zacząć od wyboru właściwego studia do piercingu. Nie zaleca się wykonywania tego w domu, przez siebie samego lub bliskiej osoby. Jest szansa, że wyjdzie, jednak brak sterylności czy umiejętności może przysporzyć niepotrzebnego stresu jak i późniejszych problemów z gojeniem. Dlatego warto wydać trochę pieniędzy aby dokonać przekłucia przez osobę z wiedzą i doświadczeniem. W dzisiejszych czasach dostęp do opinii ludzi na temat różnych miejsc, w których dokonuje się takiej usługi, dostępnych w okolicy jest nieograniczony. Dzięki temu mamy możliwość znalezienia idealnego studia do piercingu. Nie bójmy się z tego skorzystać, dla własnego zdrowia i komfortu. Kiedy już znajdziemy doskonałe studio piercingu, na pewno doświadczony pracownik da nam wskazówki jak dbać o taką ranę, ale często z powodu emocji, można o niektórych rzeczach zapomnieć.

Jak dbać o przekłucie?

Pierwszą rzeczą którą warto pamiętać jest to, żeby dać ranie "odpocząć". Czyli obchodzić się z nią jak ze standardową raną. Nie ważne czy przekłuliśmy ucho, nos czy pępek, należy dbać o to, żeby nie dotykać jej zbyt często, by kolczyk nie był za bardzo naruszany przez nasze ubranie. To jest istotne by rana nie była podrażniona przez czynniki zewnętrzne. Idzie to w parze z utrzymywaniem kolczyka w czystości. Czyli starać się aby bakterie i brud nie miał dostępu do naszej rany. Jeden mały błąd, a może mieć duże konsekwencje w procesie leczenia.

Przede wszystkim należy dokładnie umyć ręce przed jakimkolwiek dotykaniem rany z kolczykiem. Do przemywania rany nie zaleca się używania alkoholu ponieważ przedłuża on gojenie (wysusza i zabija nowe zdrowe komórki) jak i bacytracyny i innych maści gdyż ograniczają dostęp tlenu do rany. Do czyszczenia biżuterii można użyć wody z solą (1/4 łyżeczki soli najlepiej morskiej rozpuszczonej w 250 ml ciepłej wody). Aby oczyścić otaczającą skórę, najlepiej użyć czystego wacika pielęgnacyjnego Piercing Aftercare firmy Blomdahl, stworzonego z myślą o przekłuciach nosa, ucha oraz pępka, który dzięki swojemu kształtowi i formule idealnie nadaje się do pielęgnacji świeżo wykonanego piercingu. Razem z wacikiem pielęgnacyjnym warto użyć łagodnych produktów antyseptycznych, takich jak wodę z chlorkiem benzalkoniowym (dowolne mydło antybakteryjne w płynie - trzeba unikać produktów perfumowanych). Dwa razy dziennie należy nasączyć wacik roztworem czyszczącym po czym nałożyć go na przekłuty obszar, pozostaw lub wykonuj bardzo delikatne ruchy by pozbyć się zanieczyszczeń. Obracaj biżuterie kiedy obszar jest wilgotny by nie wrosła się w skórę ( tak aby nie pociągnąć przyczepionej, suchej skóry, wtedy można niechcący powiększyć ranę). Jeżeli rana będzie czysta i nienaruszana zbyt często gojenie powinno przebiec prawidłowo. A my możemy cieszyć się nowym kolczykiem.

Kontakt

BIOEVOLUTION

ul. Pola Karolińskie 4

02-401 Warszawa
 

e-mail: sklep@biologica.pl

tel. 22 863 20 14