Kiedy zmienić kolczyki po przebiciu uszu?

Kolczyki są atrakcyjną ozdobą dla obu płci. Głównym miejscem ich noszenia są uszy. Procedura przebicia ucha nie jest zbyt skomplikowana, ani bardzo bolesna. Ból związany z tą procedurą, można porównać do dyskomfortu związanego z pobraniem krwi lub z podaniem szczepień ochronnych. Nawet jeśli ból będzie dość mocny, trwa on bardzo krótko - 1-2 sekundy.

Najpopularniejszym miejscem typowanym dla kolczyka, jest płatek ucha lub jego część chrzęstna. Jak w przypadku każdego zabiegu ingerującego w struktury ciała, czas gojenia trwa, co najmniej kilka tygodni. Jak długo należy nosić kolczyki sprzyjające gojeniu? Kiedy jest odpowiedni na to czas i czego należy przestrzegać? Sprawdź, kiedy zmienić kolczyki po przebiciu uszu. 

Jak długo trwa gojenie ucha? 

Proces gojenia jest kwestią indywidualną, zależną od wielu czynników:

  • Metody przekłucia ucha - płatek ucha, czy chrząstka 
  • Stosowanej pielęgnacji i sposobu dezynfekcji
  • Przestrzegania zaleceń osoby wykonującej przekłucie
  • Materiału z jakiego został wykonany kolczyk 
  • Predyspozycji indywidualnych 

W przypadku przekłucia płatka ucha, minimalny okres czasu noszenia kolczyków służących do wygojenia, wynosi 6 tygodni. Wybierając inne miejsce przekłucia tj. chrząstkę ucha, czas gojenia wydłuża się do 12 tygodni. Oczywiście proces rekonwalescencji po przekłuciu jest kwestią indywidualną. Trzymając się wskazówek pielęgnacyjnych po wyżej wymienionych okresach czasu, można przystąpić do zdjęcia pierwszych kolczyków. 

Jak postępować, aby zdjąć kolczyki we wskazanym czasie?

Aby po wspomnianych 6 lub 12 tygodniach przystąpić do zdjęcia kolczyków gojących, należy przestrzegać pewnych procedur. To, czy osoba będzie się ich trzymała, rzutuje na szybkość gojenia. 

Pierwszym warunkiem jest nie dopuszczenie do wystąpienia zakażenia. W tym celu, należy codziennie dbać o właściwą higienę miejsca przekłucia. Podstawowym środkiem odkażającym może być woda utleniona, aczkolwiek lepszym wyborem będą specjalnie do tego przeznaczone preparaty - produkty do pielęgnacji uszu po przekłuciu. Zawierają one substancje, które zmniejszają proces zapalny, działają łagodząco.  W zestawie pielęgnacyjnym nie powinno zabraknąć też jałowych gazików, którymi należy przecierać okolice przekłucia. 

Rodzimy kolczyk nie powinien być zapięty zbyt ciasno. Tylne zapięcie powinno znajdować się na końcu długości kolczyka. Powstała przestrzeń między tzw. motylkiem, a skórą sprzyja szybszemu gojeniu - zapobiega to również infekcji. Zbyt ciasne doleganie zapięcia, tworzy idealne warunki dla rozwoju patogenów oraz utrudnia procesy higienizacji. 

Kolczykiem powinno się też obracać wokół własnej osi w zakresie 180', w jedną i drugą stronę. Należy też zwrócić szczególną uwagę na to, aby włosy nie wkręcały się w kolczyki. Trzeba też być uważnym przy myciu twarzy lub włosów. Niektóre środki służące do mycia wyżej wymienionych obszarów, mogą wywoływać podrażnienia. 

Wszystkie wyżej wymienione czynności, należy wykonywać codziennie przez 6 tygodni, a w przypadku kolczyka w chrząstce, minimum 12 tygodni. Gdyby pojawiła się dziwna i nieprzyjemnie pachnąca wydzielina, duża opuchlizna oraz ból, to nie należy zdejmować kolczyków na własną rękę. W takim przypadku trzeba bezzwłocznie udać się do osoby, która wykonała zabieg. 

Jak postępować po zdjęciu kolczyków? 

Po kilku tygodniach od przekłucia następuje moment, kiedy w końcu można zdjąć kolczyki. Należy zrobić to ostrożnie i z wyczuciem. Po wyjęciu ich z otworu w uszach, można zastąpić je inną biżuterią. Natomiast przed włożeniem kolejnych kolczyków,  jesteśmy zobligowani zdezynfekować miejsce przekłucia  Nowe kolczyki również trzeba potraktować środkiem odkażającym. Co do materiału, z jakiego powinny być wykonane, to warto postawić na metale antyalergiczne. Dobrą tolerancją cieszy się biżuteria wysokiej próby ze złota i srebra. Należy wybrać egzemplarze z prostym drutem - nie wiszące. Z takim modelem powinniśmy zaprzyjaźnić się na, co najmniej 6 miesięcy, w przypadku przekłucia płatka ucha i 12 miesięcy, fundując sobie tę elegancką ozdobę w chrząstce.

Kontakt

BIOEVOLUTION

ul. Pola Karolińskie 4

02-401 Warszawa
 

e-mail: sklep@biologica.pl

tel. 22 863 20 14