Kiedy przekłucie po kolczyku jest zagojone i jak należy o nie dbać, aby proces gojenia przebiegał bez problemów?

Piercing to nie tylko jedna z form ozdabiania ciała za pomocą kolczyków, ale także jeden ze sposobów na wyrażenie siebie. Najpopularniejszym miejscem wykonywania przekłuć są małżowiny uszne, jednak piercing można wykonywać praktycznie na całym ciele. Osoby decydujące się na przekłucie najczęściej wybierają pępek, nos, język, wargę, łuk brwiowy, sutki, a także miejsca intymne. 

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu przekłucia na ciele warto jednak wiedzieć, jak powinien wyglądać prawidłowo wykonany zabieg piercingu i jak należy dbać o świeże przekłucie. Warto także mieć świadomość, kiedy przekłucie po kolczyku jest zagojone. Aby efekt końcowy był dla nas satysfakcjonujący i aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji dobrze jest także wybrać profesjonalnego piercera, który prawidłowo wykona przekłucie, a także przekaże wskazówki, jak należy o nie dbać.

Jak powinno wyglądać prawidłowe wykonanie przekłucia ?

Jeżeli zdecydujemy już, że chcemy wykonać na swoim ciele przekłucie, musimy wybrać miejsce, w którym to zrobimy. Przy jego wyborze dobrze jest kierować się opiniami znajomych i tymi zamieszczonymi w social mediach salonu i innych miejscach w sieci. Taki reasearch pozwoli również na zapoznanie się z ofertą salonu i na zamieszczonymi zdjęciami prac piercerów. Warto mieć świadomość, że przekłuć nie powinno się wykonywać w salonach kosmetycznych. Mimo, iż wiele z nich ma w swojej ofercie takie zabiegi, zazwyczaj wykonywane są one za pomocą pistoletu automatycznego. Pistolet taki rozrywa tkanki z dużą prędkością, co w rezultacie wydłuża i utrudnia czas gojenia rany. Przekłucia w salonach piercingu wykonuje się natomiast za pomocą igły, która delikatnie przekłuwa tkankę i pozostawia czysty i gładki kanał przekłucia. 

Sam zabieg przekłucia powinien być wykonywany w sterylnych warunkach. Piercer przed przystąpieniem do zabiegu powinien dokładnie zdezynfekować miejsce pracy i powierzchnie oraz przygotować jednorazowe narzędzia, które zostaną rozpakowane bezpośrednio przed przekłuciem. Następnie osoba wykonująca przekłucie dokładnie omawia z klientem miejsce przekłucia. Sam prawidłowo wykonany zabieg polega natomiast na złapaniu przez piercera miejsca przekłucia dłońmi lub szczypcami i przebiciu skóry igłą szybkim, zdecydowanym ruchem. W miejscu przekłucia umieszcza się kolczyk. 

Jak należy dbać o świeże przekłucie ?

W większości przypadków piercer wykonujący zabieg przekłucia, bezpośrednio po nim tłumaczy klientowi, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja. Należy zastosować się do jego zaleceń, które w większości przypadków mówią o tym, aby :

 • przemywać miejsce przekłucia szarym mydłem lub specjalnym preparatem za pomocą bezpyłowych wacików lub patyczków kosmetycznych;
 • nie stosować do oczyszczania rany silnych preparatów na bazie alkoholu;
 • przed przystąpieniem do oczyszczenia i pielęgnacji rany umyć dokładnie dłonie lub założyć jednorazowe rękawiczki;
 • nie dotykać kolczyka, nie obracać go w kanale przekłucia;
 • unikać spania na stronie ciała ze świeżym kolczykiem;
 • unikać gorących kąpieli w wannie oraz kąpieli w basenach, jacuzzi i naturalnych zbiornikach wodnych.

Kiedy przekłucie po kolczyku jest zagojone ?

Podczas przekłuwania piercer zazwyczaj podaje klientowi orientacyjny czas, w jakim rana będzie się goić. Zazwyczaj jest to okres kilku tygodni, choć jest on mocno zależny od rodzaju przekłucia oraz indywidualnych predyspozycji osoby, której zostało wykonane przekłucie. Aby zatem stwierdzić, czy rana jest już zagojona należy obserwować swoje ciało. 

Przekłucie jest zagojone, jeżeli:

 • minął czas gojenia rany podany przez piercera;
 • z miejsca przekłucia nie sączy się żadna wydzielina;
 • miejsce przekłucia nie jest opuchnięte;
 • miejsce przekłucia nie jest w żaden sposób bolesne;
 • po dotknięciu kolczyka z rany nie sączy się żadna wydzielina i nie sprawia to bólu;
 • wokół kolczyka nie obserwuje się zaschniętej wydzieliny;
 • dotykanie kolczyka i leżenie na stronie ciała, w której on jest nie sprawia dyskomfortu. 

Jeżeli przez dłuższy okres czasu da się zauważyć, że rana nie goi się odpowiednio, a kolczyk sprawia ból, należy w pierwszej kolejności zgłosić się do piercera, który wykonywał przekłucie. 

Kontakt

BIOEVOLUTION

ul. Pola Karolińskie 4

02-401 Warszawa
 

e-mail: sklep@biologica.pl

tel. 22 863 20 14