Dlaczego kolczyki czernieją?

Czerniejące kolczyki to bolączka, z którą spotkała się z pewnością każda kobieta nosząca taki rodzaj biżuterii. Każda osoba kupująca biżuterię marzy o tym, aby była ona dobrej jakości i nie sprawiała kłopotów w użytkowaniu. W dzisiejszym świecie istnieje bardzo dużo miejsc, w których można zaopatrzyć się w biżuterię typu zegarki, bransoletki, łańcuszki czy kolczyki. Począwszy od bardzo znanych, luksusowych marek biżuteryjnych, które wypuszczają profesjonalne kampanie reklamowe, kończąc na miejscach całkowicie przypadkowych, w których jakość oraz miejsce pochodzenia materiałów jest bardzo wątpliwe. Warto zastanowić się, czy miejsce, w którym kupujemy nasze wymarzone błyskotki, ma znaczenie przy późniejszych kłopotach z czerniejącymi kolczykami. 

Srebrne kolczyki - dlaczego czernieją?

Proces czernienia srebrnej biżuterii jest niestety nieodłącznym elementem, z którym musimy liczyć się, kupując taki rodzaj ozdoby. Dobrą wiadomością jest jednak fakt, że można temu zapobiegać oraz z dużym prawdopodobieństwem opóźnić wystąpienie oraz postępowanie tego właśnie procesu. Odpowiedzią na pytanie dlaczego kolczyki czernieją w uszach jest przyjrzenie się procesom chemicznym zachodzącym podczas noszenia srebrnej biżuterii. Winowajcą jest siarczek srebra, będący związkiem chemicznym występującym w powietrzu, ale także wydzielanym przez ludzką skórę. Jego ilość zwiększa się w momencie, kiedy intensywnie ćwiczymy lub pocimy się w innych sytuacjach, w których zwiększa się wydzielanie tego właśnie związku przez organizm człowieka. Powoduje to, że czerniejące kolczyki prędzej czy później mogą być naszym zmartwieniem. Na szybkość tego procesu ma również wpływ zanieczyszczenie środowiska niepożądanymi substancjami takimi jak siarczki, co powoduje szybsze tworzenie się nalotu na biżuterii. 

Złote kolczyki - dlaczego czernieją?

Kolejnym pytaniem, które można sobie zadać jest kwestia kolczyków ze złota - w tym przypadku odpowiedź na pytanie dlaczego kolczyki czernieją w uszach również jest prosta. Mianowicie, biżuteria wykonana ze złota nie jest zrobiona z czystego, niczym nie zanieczyszczonego stopu złota. Jest to spowodowane tym, że złoto w czystej postaci jest materiałem dość miękkim i plastycznym co powodowałoby niską trwałość takiego wyrobu. W produktach biżuteryjnych oznaczonych jako wyrób ze złota tak na prawdę jest to stóp złota z innymi pierwiastkami. To właśnie te domieszki odpowiadają za proces czernienia wyrobów. Złoto wyższej próby ma większą zawartość czystego złota niż to posiadające próbę niższą. Podobnie jak w przypadku kolczyków srebrnych, te wykonane ze złota również czernieją pod wpływem zanieczyszczeń z powietrza oraz w kontakcie z naszą skórą. Wysoka próba złota w pewnym stopniu powinna ograniczyć problem czernienia, jednak nigdy nie wyeliminuje jej całkowicie. W momencie, kiedy nie nosimy biżuterii, warto przechowywać ją bez dostępu do powietrza, co ograniczy jej czernienie w czasie, w którym z niej nie korzystamy. Idealną metodą jest korzystanie z woreczków strunowych 

Czerniejące kolczyki - czy istnieje jakieś rozwiązanie? 

Mając na uwadze powyższe fakty, nietrudno jest dojść do wniosku, że kupując biżuterię srebrną czy też złotą, prędzej czy później będziemy mieć do czynienia z problemem jej czernienia. Istnieje jednak rozwiązanie, które będzie idealnym wyjściem w tej sytuacji. Kolczyki medyczne Blomdahl są wyrobem, który może poszczycić się wspaniałą cechą, jaką jest brak czernienia pod wpływem czasu oraz niekorzystnych czynników zewnętrznych. Jest to spowodowane zastosowaniem materiałów, które odporne są na procesy chemiczne, które mogą zachodzić podczas intensywnego korzystania z biżuterii. Mają również właściwości hipoalergiczne. Marka Blomdahl do produkcji swoich produktów wykorzystuje surowce, które nie zawierają w sobie domieszek niklu, kadmu czy ołowiu. Powoduje to, że przez długi czas możemy cieszyć się z noszenia pięknych wyrobów jubilerskich bez obaw, że za jakiś czas będziemy musieli oddawać nasze drogocenności w celu ich wyczyszczenia.

Kontakt

BIOEVOLUTION

ul. Pola Karolińskie 4

02-401 Warszawa
 

e-mail: sklep@biologica.pl

tel. 22 863 20 14