Czym się objawia alergia na kolczyki?

Alergia na kolczyk to reakcja na alergen zawarty w kolczyku. Kolczyki wykonane są z wielu różnych materiałów, z których każdy ma swoje właściwości i możliwość wywołania reakcji alergicznej. Jest to bardzo "drażliwy" temat, gdyż dotyka wielu osób, które na co dzień noszą kolczyki – nawet tych, które używają ich od wielu lat. W tym tekście dokładnie poruszamy kwestie uczulenia i alergii na kolczyki, a także podpowiadamy czym tak właściwie jest, jakie objawy daje i co należy zrobić gdy podejrzewamy alergię.

Czym jest uczulenie na kolczyki?

Alergia na kolczyki to reakcja skóry na metale w kolczykach. Może wystąpić zarówno w przypadku nowej pary kolczyków, jak i starych. Objawy są podobne do wysypki wywołanej przez nikiel, dlatego niektórzy mylą te dwie rzeczy.

Niektórzy ludzie mogą odczuwać alergię na niektóre metale po założeniu kolczyków, z których najczęstsze to nikiel i złoto. Alergia na nikiel jest jedną z najczęstszych przyczyn alergii na kolczyki. Szacuje się, że ok. 10% — 15% populacji cierpi na alergie na kolczyki. Na szczęście objawy są zwykle łagodne

Objawy alergii na kolczyki przy uczuleniu

Najczęstszym objawem alergii na kolczyk jest wysypka lub obrzęk. Swędzenie będzie występowało w płatku ucha, za uchem lub w przewodzie słuchowym a obrzęk w okolicy ucha. Warto zwrócić uwagę szczególnie na te dwa elementy. 

  • Wysypka wokół ucha. Jeśli Twoja skóra jest na tyle wrażliwa, że może być podrażniona przez nikiel, wokół miejsca, w którym wkładka przechodzi przez płatek ucha, może pojawić się wysypka. Ta wysypka wygląda jak zaczerwienienie i może powodować ból u niektórych osób.
  • Obrzęk wokół płatka ucha. Alergia na nikiel może powodować obrzęk wokół płatków uszu, zwłaszcza jeśli nosisz ciężkie lub duże obręcze, które pozwalają na większy kontakt ze skórą niż w przypadku mniejszych kolczyków.

Oprócz najczęstszych i najbardziej ewidentnych objawów alergii mogą występować też inne symptomy reakcji alergicznej ciała. Inne objawy mogą obejmować:

  • zaczerwienienie
  • tkliwość i nadwrażliwość
  • piekący lub kłujący ból podczas noszenia kolczyków
  • przebarwienia skóry w okolicy kolczyków

Objawy te mogą pojawić się natychmiast po przekłuciu ucha lub stopniowo w miarę upływu czasu. Jeśli objawy są poważne, może być konieczna wizyta u lekarza.

Jak już wiemy, jeśli jesteś uczulony na metal, z którego wykonane są kolczyki, zapalenie skóry może  powodować swędzenie lub obrzęk skóry wokół otworów w kolczykach. Może również spowodować, że przekłuty otwór stanie się czerwony, opuchnięty lub bolesny. Wysypka może być również spowodowana niklem używanym w niektórych kolczykach. Zwykle w ciągu kilku godzin po założeniu kolczyków pojawia się swędzenie i wysypka. Jeśli doświadczasz tych objawów, powinieneś natychmiast zdjąć kolczyki.

Najczęstszym objawem alergii na kolczyk jest swędząca czerwona wysypka wokół miejsca przekłucia. Zwykle zaczyna się od małych guzków, które zamieniają się w wypełnione płynem pęcherze. Te pęcherze mogą w końcu pęknąć i utworzyć strupy.

Objawy są często gorsze, gdy po raz pierwszy założysz kolczyki, a następnie łagodnieją gdy twoje ciało przyzwyczai się do nowej biżuterii. U niektórych osób przekłuwanie uszu może wywołać natychmiast reakcję alergiczną, ale zdarza się to rzadko. 

Co mam zrobić, jeśli podejrzewam, że mam alergię na kolczyk?

Jeśli doświadczasz jednego lub więcej z wyżej wymienionych objawów, spróbuj zidentyfikować przyczynę reakcji. Najczęstsze przyczyny to noszenie nowej pary kolczyków lub zmiana materiału kolczyków. Po zidentyfikowaniu źródła problemu zmień kolczyki na hipoalergiczne lub całkowicie zrezygnuj z ich noszenia. Podrażnienie powinno zniknąć. Jeśli objawy alergii na kolczyki utrzymują się, skontaktuj się z lekarzem.

Jeśli po założeniu kolczyków wystąpią gwałtowne lub niepokojące objawy, natychmiast przestań je nosić i skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj, aby powiedzieć mu o wszelkich niedawnych chorobach, które mogą być przyczyną problemu.

Porada: Alergia na kolczyki to na szczęście nie koniec świata. Można skutecznie ominąć ten problem, stosując wyroby z odpowiednich metali lub wybierając wysokojakościowe kolczyki.

Dobrym przykładem jest skorzystanie z oferty marki Blomdahl. Oferuje ona kolczyki ze stali chirurgicznej, które nie uczulają. Hipoalergiczny metal najwyższej jakości, a także profesjonalizm i doświadczenie sprawiają, że nawet dzieci mogą bezpiecznie używać takich wyrobów.

Kontakt

BIOEVOLUTION

ul. Pola Karolińskie 4

02-401 Warszawa
 

e-mail: sklep@biologica.pl

tel. 22 863 20 14